Broušení diamantovým kotoučem

Základní rozdělení brusných diamantových kotoučů:

BRUSNY_SEGMENTOVY_1.jpg

turbosegmentovy.jpg

celoobvodovy.jpg

turboceloobvodovy.jpg

Segmentový brusný diamantový kotouč
Nejběžnější forma brusného diamantového kotouče. Provedení segmentů buď jednořadé, nebo častěji dvouřadé ve dvou kružnicích. Speciální kotouče mají cik cak porovedení segmentu.

Turbosegmentový diamatový kotouč
Celoplošné nanesený diamant dělený drážkami pro lepší odvod odbroušeného odpadního materiálu. Pomalejší, ale jemnější brus než u klasických segmentových kotoučů.

Brusný diamantový kotouč s PKD peckami
Speciální kotouč na problémové povrchy jako jsou epoxidy, lepidla a asfalt. Oproti konvenčním kotoučům se v těchto problémových materiálech nezanáší a nelepí.

Celoobvodový brusný diamantový kotouč
Tělo povrchu je kompletně poseto diamantovým zrnem. Uplatnění zejména při broušení hran obkladů a dlažeb, zabrušování při tvorbě kamenického rohu apod.

Typické brusné segmentové kotouče:
GENT DUPLEX B na tvrdé materiály

Typické turbosegmentové brusné kotouče:
GENT SUPRA ECO na tvrdé materály

Typické kotouče na problémové materiály:
GENT PKD na lepidla a expoxidy

Typické celoobvodové brusné kotouče:
GENT VACUGRIND na obklady a dlažby


Broušení flexou x bruskou na beton

Ruční brusky na beton dodáváme ve dvou základních konstrukcích:
Malá bruska na beton, např. FLEX LD 15-10 125R, je vhodná pro lokální broušení, práce u stěn, broušení parapetů, schodů apod.
Podstatně robustnější konstrukcí oplývá bruska na beton EIBENSTOCK EBS 125.4 RO s regulací. Rámová kontrukce EBS 15.4 RO usnadňuje lepší vedení stroje v rovině.
Velkou výhodou při broušení stavebních materiálů je stroj s regulací. Jednak se dle druhu a tvrdosti materiálu hodí vždy různé otáčky, jednak snížením otáček eliminujete prašnost při broušení za sucha. Každý kotouč má rovněž maximální povolené otáčky, tyto však v naprosté většině korepondují se strojem k němuž je kotouč určen.
Pro větší plochy broušení doporučujeme některou z podlahových brusek s pojezdem.

brusky_na_beton.jpg





Neklopit, netalčit, chladit ...a další zásady správného broušení
Stroj osazený brusným diamantovým kotoučem nikdy neklopte. Stroj s hrncovým kotoučem držte pokud možno plošně k broušenému podkladu. Po několika minutách práce ochlaďte stroj i kotouč vzduchem, tak že necháte běžet stroj naprázdno.
Na stroj při broušení diamantovým kotoučem netlačte (jen velmi citlivý přítlak, dle citu), nechte ho přirozeně pracovat. Při tlačení nedojde k většímu úběru, pouze se znehodnocuje kotouč a přetěžuje stroj.
Máte-li pocit že brusný diamantový kotouč hůře brousí, je třeba oživit diamantový segment, resp. obnažit diamantové zrno. V nouzových podmínkách stačí v případě že brousíte tvrdé materiály, oživit diamant krátkým zabroušením do materiálu abrazivního (např. cihla), profesionálnějším řešením jsou brusné kameny Gent.


Leštění diamantovým kotoučem

Je-li ve vašem projektu žádoucí dokonale hladký povrch, nabízíme speciální leštící kotouče Gent Drypolex pro broušení za sucha a Gent Wepolex na broušení za mokra. Tyto speciální kotouče nabízíme až do zrnistosti 3000 a finiš leštící kotouč, tzv. BUFF. Pomocí těchto kotoučů a s trochou trpělivosti dosáhnete dokonalého povrchu, opravdové designové perličky.
Tyto speciální leštící kotouče jsou určeny na leštění přírodního i umělého kamene, na materiály jako žula, mramor, obklady, dlažby, teraco, vyzrálý beton apod.