Jak na kamenický roh

Typy kamenického rohu

Kamenický roh, neboli jolly cut, či tzv. kamenická hrana je pohledový roh, kde jsou obklady na hranách seříznuté pod úhlem 45° a přilepeny k sobě. Vznikne tak designově ucelený a pěkný vizuál, nesrovnatelný s jinými variantami řešení rohů u obkladů (např přelištování). Kamenický roh vyžaduje profesionální přístup a s tím spojené kvalitní stroje, nástroje a pomůcky pro jeho výrobu.

Kamenický roh lze udělat buď ostrý, nebo s prostorem pro následné vyspárování.
Ostrá varianta je teoreticky náchylnější k poškození, varianta kamenického rohu s prostorem pro vyspárování vzniká odsazením řezu pod pohledovou část dlaždice. Čím je odsazení větší, tím větší bude prostor pro spárování.

schema kamenického rohu


Tip:
Obklad vždy prvně zařízněte na míru a teprve následně řežte pod úhlem (mimo glazuru). Obklad a dlažba je specifický materiál, pokud by byl šikmý řez veden přímo "v mase", velmi pravděpodobně by byla nežádoucím způsobem narušena glazura obkladu.
Je-li to možné, vždy řežte za mokra.


Volba stroje

Ideální variantou pro profesionální tvorbu kamenického rohu je stolní pila s možností pokosu a samozřejmě chlazením. Ideálního výsledku dosáhnete mnohem snáze řezáním za mokra. Všechny uvedené předpoklady má stolní pila Dino 350.

Kompaktní, ekonomičtější, nicméně velice univerzální variantou ke stolní pile je řezačka Eibenstock EDS 125. Obzvláště s vodící lištou lze dosáhnout velmi přesvědčivých výsledků. Velkou předností stroje Eibenstock EDS 125 je možnost řezání za mokra i za sucha s externím odsáváním.

Pokud řešíte kamenický roh nárazově, lze použít univerzální pomůcku Slider 45°, určenou pro úhlovou brusku 115-125mm.

stroje pro tvorbu kamenického rohu

Tvorba kamenického rohu je v oboru považována za "majstrštyk". Chcete-li se o něj pokusit, obrňte se trpělivostí a pamatujte že lépe si poradíte s menšími rozměry, než s velkoformátovými slinutými dlažbami. Investujte do kvalitního nářadí k tomu určenému. Zapomeňte na řezání diamantovým kotoučem v kotoučové pile - mafl k řezání obkladů a dlažeb opravdu nefunguje (má příliš nízké otáčky).


-

Volba kotouče

Pro kvalitní výsledek řezu bez otřepů je nutné zvolit především vhodný kotouč. Tedy diamantový kotouč na dlažbu, celoobvodový, nebo turbosegmentový. Celý proces lze pro jeho dokonalost zakončit dobroušením hotových hran speciálním brusným kotoučem, nebo ruční diamantovou houbičkou. Zajímavou kombinovanou variantou je brusnořezný kotouč Gent Double Hex.
Pro stolní pily (ale ne jen pro ně) je skvělou volbou celoobvodobý kotouč se speciálně navrženou architekturou konstrukce Gent GST-UL (pro řez za mokra). Pro ruční brusky, stolní pily a řezačky výborně poslouží populární Gent SD-UT (za sucha i za mokra), pro malé brusky a řezačky nutno doporučit inovativní řešení v podobě vyztuženého kotouče Gent SD-PR (za sucha i za mokra).

Kotouče pro kamenický roh

Vždy dávejte pozor, aby byl diamantový kotouč ostrý. Zejména při řezu ve slinutých dlažbách má diamantový kotouč tendenci se zanášet. pro uspokojivý, čistý řez je nutností kotouč "udržet v kondici" a oživovat jeho segment. Buď pomocí oživovacího (ostřícího) kamene, nebo krátkým říznutím do abrasivního materiálu (pískovec, cihla, co je po ruce)... Obnaží se tak diamantové zrno a řez bude opět čistý, protože kotouč bude správně odebírat řezaný materiál. Při řezu hrany NIKDY NA STROJ NETLAČTE.


Finální úprava

Pro zcela dokonalý design a precizní výsledek kamenického rohu nabízíme pro doladění celou řadu nástrojů. Diamantový brusný kotouč VacuGrind pro zabroušení finální podoby hrany, případně lamelový diamantový korouč DLE , jehož předností je pružnost. Diamantové houbičky pro ruční doladění DHE ve dvou zrnitostech a pro dokonalou povrchovou úravu leštící diamantový kotouč Drypolex. Všechny finální brusné a leštící nástroje lze aplikovat za sucha.


A výsledek? Povedený kamenický roh je opravdovou designovou libůstkou, chloubou každého obkladače a požitkem pro oko ve vašem interiéru.

kamenický roh - jolly cutjolly edge neboli kamenická hrana